Jeżeli właśnie urodziłaś dziecko, z pewnością zastanawiacie się z partnerem, jak będzie wyglądał wasz pierwszy seks po porodzie i kiedy możecie zacząć się ponownie kochać. Na te pytania nie ma jednej słusznej odpowiedzi.

Poród wiąże się z olbrzymim wysiłkiem dla twojego organizmu. Ponadto, jeżeli konieczne było nacięcie krocza lub cesarka, samo gojenie ran zajmie kilka tygodni. Dlatego większość lekarzy zaleca około 6-tygodniową wstrzemięźliwość po urodzeniu dziecka. W rzeczywistości nikt nie zna twojego ciała lepiej od ciebie. Jeżeli nie czujesz bólu i jesteś na to fizycznie i psychicznie gotowa, możesz zacząć się kochać ze swoim partnerem, kiedy oboje poczujecie się gotowi. Wbrew pozorom nie jesteś jedyną, która może mieć obawy przed pierwszym seksem po porodzie. On też ma prawo się niepokoić.

Co, gdzie, kiedy

Nie musicie od razu przechodzić przez wszystkie pozycje Kamasutry. Dajcie sobie czas na ponowne odkrycie swoich ciał. Czas ten będzie tym bardziej potrzebny, że twoje nowe kształty, młoda mamo, mogą być dla ciebie nie do poznania. Ciało może się okazać źródłem nowych kompleksów (bo brzuch nie wrócił jeszcze do formy, bo rozstępy, bo powiększony przez laktację biust, jeżeli karmisz piersią). Masz również pełne prawo obawiać się bólu albo mieć problemy z nawilżeniem pochwy. Te stosunkowo drobne, aczkolwiek uprzykrzające życie niedogodności stopniowo znikną i nie należy się nimi nadmiernie przejmować. Ponadto szew po nacięciu krocza lub po cesarskim cięciu można regularnie i delikatnie masować olejkiem, a do lubrykacji pochwy używać specjalnego żelu. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to moment twojego życia, w którym potrzebujesz wyjątkowej delikatności i cierpliwości ze strony kochanka. Powiedz mu o tym bez wstydu i  zaproponuj mu zabawę w nastolatków. Ostatecznie naprawdę odkrywacie się  w zupełnie nowej roli kochanków, a jednocześnie rodziców.

Pierwszy raz

Pierwszy seks da się zamienić w PIERWSZY SEKS. Uwodzenie, całowanie się, stopniowanie pieszczot pozwoli wam się zorientować, czy już jesteście gotowi. Tobie ułatwi  rozluźnienie się, a dla twojego partnera taka gra wstępna może okazać się bardzo podniecająca. Pamiętaj jednak, żeby się zatrzymać, jeżeli po drodze poczujesz, że to jeszcze nie jest właściwa chwila. Jeżeli twojemu kochankowi naprawdę na tobie zależy, zrozumie i obdarzy cię czułością, której bardzo w tej chwili potrzebujesz. Poza tym, kto powiedział, że musi od razu dojść do penetracji? Przecież są dziesiątki innych sposobów, żeby osiągnąć wspólną przyjemność. Pierwszy seks po porodzie świetnie sprzyja eksperymentom na tej płaszczyźnie. Wszystko zależy wyłącznie od waszego podniecenia i wyobraźni.

Przeczytaj również:  Na co zwrócić uwagę planując ciążę?

Dziecko na pokładzie

Niestety, seks po porodzie jest niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym. Pojawienie się noworodka w domu przewróciło bowiem wasze życie do góry nogami. Zaczynacie się pieścić, a tu nagle dziecko zaczyna płakać albo domaga się karmienia. W takiej sytuacji warto dobrze poznać dobowy cykl waszego dziecka i wykorzystać do łóżkowych igraszek taki moment, w którym jesteście „prawie” pewni, że  nic wam nie przeszkodzi. Jeżeli noworodek śpi z wami w sypialni warto wybrać sobie inne miejsce na seks. Takie, które zapewni wystarczającą intymność i pozwoli się skupić na fizycznych doznaniach.

Pamiętaj, że od strony psychologicznej pojawienie się w domu małego dziecka również wiąże się z wielkimi zmianami i stresem. Młody tata uświadamia sobie najczęściej, jak wielkim obowiązkiem jest wychowanie dziecka i zapewnienie swojej rodzinie godziwych warunków życiowych. Dla wielu mężczyzn jest to okres dużej niepewności. Nie są przekonani, czy podołają swoim obowiązkom jako mężczyźni.

Mężczyzna też człowiek

Ty natomiast jesteś absolutnie skupiona na dziecku, psychicznie i fizycznie, i często zapominasz o partnerze, albo za mało zwracasz na niego uwagę. Co więcej, po niezwykłym hormonalnym zastrzyku z miesięcy ciąży nagle rozregulowuje się twój poziom hormonów. W związku z powyższym obniżenie nastroju po urodzeniu dziecka jest normalne dla wielu kobiet i wpływa oczywiście na twoje libido.

Na większość waszych niepokojów i wątpliwości jest rozwiązanie: rozmowa. Mów mu, co się z tobą dzieje, co czujesz, co cię niepokoi, jak można ci pomóc. Przytul się do niego albo dotknij, żeby nadal czuł się ważny. Dowiedz się też od niego, jak sobie radzi ze swoim nowym stanem. Im więcej będziecie o sobie wiedzieli, im bardziej będziecie związani wspólnym doświadczeniem rodzicielstwa, tym łatwiej będzie wam się odnaleźć jako kochankowie.

Ostatecznie pierwszy seks po porodzie nie równa się wyłącznie chwili, w której on w ciebie wchodzi. Zaczyna się znacznie wcześniej, od momentu, kiedy wracasz ze szpitala. Każdy czuły dotyk, każdy przejaw bliskości, wszystkie słowa i gesty pokazujące, jak bardzo wam na sobie zależy ułatwią wasze pierwsze spotkanie w cielesnej rozkoszy. Nie zapominaj o tym: staliście się rodzicami, ale dla siebie jesteście nadal przede wszystkim mężczyzną i kobietą.